• +905315555703

  • info@maredeck.com

  • Karma Organize Sanayi Bölgesi 5.Cad No:21 Uşak

Pergola

Pergola Nedir?

Bir pergola, kiriş ve kirişlerin çatı ızgarasını destekleyen sütunlardan oluşan bir dış yapıdır. Bu çatı ızgarası, elemanlardan korunaklı bir alan oluşturacak şekilde açık veya kapalı bırakılabilir. Pergolalar bağlantısız veya bir eve bağlı olabilir.

“Pergola” tanımını daha iyi anlamak için, bazen de dahil olduğu diğer dış yapılarla karşılaştırılması yararlı olacaktır.

Kemerler Ve Pergolalar

Bir ağaç dikmesi, pergolaya çok benzeyen bir peyzaj yapısıdır, ancak ikisi arasında farklılıklar vardır. Bunları inceleyecek olursak, aşağıdaki ayrımlar sıralanabilir:

Bahçe kemerleri:

Duvar sütunları gibi mimari süslemelerden yoksun nispeten basit yapılardır.
Görece daha küçük yapılardır.
Sıkça üstte kavisli kemerler bulunur.
Giderek daha geleneksel malzemeden ziyade vinilden yapılmaktadır.
Bağlantısız (bir çite eklenmiş olsalar bile, bazen bir kapı barındırırlar) yani, evlere bağlı değildirler.

Pergolalar, bu sayılanların aksine, genellikle her boyutta (yükseklik, genişlik ve uzunluk) daha büyük yapılardır. Bazen daha büyük mimari işlemlerde kullanıldığında, örneğin duvar sütunları sergileyebilirler. Üstleri genel olarak düzdür.

Geleneksel pergola tasarımı, İtalyan Rönesansı’nın duvarcılık pergolalarına dayanıyor. Ancak “pergola” terimi artık daha gevşek bir şekilde kullanılıyor ve ahşap yapılar içeriyor. Pergolalar genellikle evlere bağlanır, öyle ki, esasen bir evin iç odalarının bir uzantısı olarak hizmet veren bir dış mekan yaşam alanı oluştururlar.

Kompozit Ahşap Pergola

Söz konusu uygulama, bir dış mekan uygulaması olduğu için son günlerde kompozit ahşap kullanılmaya başlandı. Kompozit ahşap malzemenin suya ve neme daha dayanıklı olması, renginin solmaması ve çürümemesi nedeniyle tüketiciler için çok daha makul bir tercih olmakta. Bu nedenle artık pergolalar çoğunlukla kompozit ahşaptan yapılmaktadır. Kompozit malzemelerin şekillendirilme imkanı da klasik ahşaba göre çok daha kolaydır. Pergolallarını farklı tasarımlarda yapmak isteyen tüketiciler için önemli bir tercih olacaktır. İnsan yapımı bir malzeme olması nedeniyle, istediğiniz tasarıma uygun kesimler, üretici tarafından imal edilebilir durumdadır.